Porady

Podwórko na błysk

Aranżacja terenu wokół domu, w tym nawierzchni, powinna być nie tylko funkcjonalna, ale równocześnie dostosowana do naszych możliwości utrzymania jej w czystości.

31.jpg

Aranżacja terenu wokół domu, w tym nawierzchni, powinna być nie tylko funkcjonalna, ale równocześnie dostosowana do naszych możliwości utrzymania jej w czystości.

Wymarzony rozbudowany ogród, kaskadowo zaprojektowany teren przed domem, efektowny wjazd, szpaler krzewów prowadzących od bramy, bogate nasadzenia przy podjeździe, żwirowa nawierzchnia ścieżek i fragmenty wybrukowane mozaikową kostką, to wszystko pięknie wygląda na reklamowym folderze. Tuż po realizacji będzie cieszyć oko, jednak gdy nastanie moment konserwacji i pielęgnacji, możemy poczuć się rozczarowani. Aby utrzymać teren podwórka w należytym porządku, należy poświęcić czas i czynności te sumiennie powtarzać, w regularnych odstępach. Jeśli nie stać nas na wynajęcie osoby do pomocy, warto przemyśleć projektowanie terenu i dostosować go do naszych możliwości oraz wyposażenia w sprzęt ogrodniczy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i urządzeniom pomocniczym nie trzeba będzie rezygnować z marzeń. Wszystko jednak zależy od przemyślanego projektu oraz rozważnego przygotowania.

Rośliny a czystość posesji

Wielorakie odmiany drzew, krzewów, bylin i kwiatów różnią się między sobą pod względem ilości pozostawianych odpadów organicznych, czyli liści, płatków czy na przykład fragmentów zdrewnianych kłączy. Starodrzew gatunków liściastych przysporzy nam sporo grabienia i oczyszczania ścieżek. Ale też wiele nowych odmian ozdobnych krzewów i drzew kusi swym oryginalnym wyglądem, dlatego też chętnie wybieramy do przedogródka klony palmowe, wierzby japońskie, perukowce czy kwitnące rośliny szczepione na pniu. Z opadającymi liśćmi i płatkami poradzimysobie sprawniej, jeśli tradycyjne grabie zamienimy na dmuchawę, a jeszcze lepiej odkurzacz ogrodowy. Mniej pracy będzie wymagało otoczenie iglaste, choć nie tylko modrzew, ale w mniejszym stopniu również zimozielone odmiany, gubią igły i szyszki. Posiadając zalesioną działkę lub decydując się na tego typu aranżację terenu, trzeba wziąć pod uwagę, że zdrewniałe elementy opadające z drzew utrudniają koszenie trawnika. Chcąc uzyskać murawę o krótkich źdźbłach trzeba będzie najpierw zgrabić teren. Możemy pomóc sobie, korzystając z modelu odkurzacza ogrodowego wyposażonego w rozdrabniarkę.
Natomiast z pewnością niezbędna będzie kosiarka z regulowaną wysokością koszenia. Dzięki temu będziemy mogli skosić trawę nawet wówczas, gdy nie zdążymy zebrać szyszek – ustawimy ostrza powyżej ich poziomu. Jednak to nie koniec zanieczyszczeń, bo oprócz liści i igieł teren posesji może być pokryty pyłkami. Wiosną sosny przykryją chodnik, podjazd, ganek i taras warstwą zielonego proszku. Z kolei topole wyścielą teren białym puchem. Nie obejdziemy się zatem bez myjki ciśnieniowej, która przy porządkowaniu terenu podwórka jest sprzętem niezbędnym. Umyjemy nią z kurzu, pyłu, piachu oraz błota zarówno trakt, jak i schody prowadzące do domu, a nawet zabrudzoną elewację.

Ścieżki i ich obrzeża

Wjazd na posesję musi być utwardzony, wytrzymały i estetyczny. Materiał nawierzchni powinien być odporny na zmienne warunki atmosferyczne, w tym mróz, obciążenia, uderzenia i ścieranie. Ale ponadto, tak jak nawierzchnie ścieżek, powinien być łatwe w utrzymaniu czystości. Wymagania pod względem trwałości spełni naturalny bruk, kostka betonowa i kamienna oraz klinkier. Jednak należy pamiętać, że między drobnymi elementami tego typu nawierzchni lubią osadzać się glony, rozwija się mech, a także potrafią kiełkować rozsiewające się rośliny. Aby temu zapobiec, należy spoiny spryskiwać środkiem trującym typu randap. Pamiętajmy, że może on zaszkodzić nam i roślinom ozdobnym, jeśli rozprzestrzeni się z podmuchem wiatru. Nie pozostawi też gleby bez uszczerbku. Jeśli jednak nie zdążymy przed wzrostem roślin, trzeba będzie je wypielić i usunąć wraz z korzeniami. To mozolna praca, dlatego warto wyposażyć się w myjkę ciśnieniową o wysokiej mocy, która wypłucze np. zalegający w szczelinach mech. Po usunięciu całej zawartości należy przerwy między kostkami uzupełnić piaskiem lub żwirem. Myjka przyda się także do usuwania białych nalotów z bruku betonowego. To naturalna reakcja wytrącania się soli wapnia i po regularnym myciu zostanie podczas kilku pierwszych sezonów całkowicie wypłukana.
Inną propozycją jest wykończenie podjazdów i ścieżek dużymi elementami, takimi jak wielkoformatowe płyty betonowe lub kamienne. Na mniejszym terenie wystarczą płyty chodnikowe. Wśród nowoczesnych produktów betonowych znajdziemy choćby takie, które imitują drewniane podkłady kolejowe lub piaskowiec. Mycie takiej nawierzchni wodą pod ciśnieniem to  czysta przyjemność. Podczas planowania ścieżek trzeba pamiętać też o estetycznie wykonanych ich obrzeżach, niejednokrotnie stabilizujących całość konstrukcji. Dobrze jest je wykończyć na jednym poziomie z nawierzchnią, gdy sąsiadują z trawnikiem – ułatwi to koszenie. Palisady i płotki sprawdzą się tam, gdzie planujemy rabaty oraz ozdobne nasadzenie roślinne.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...